Elektro Guru

A modern számítógépek és laptopok sok összetett feladatot és folyamatot hajtanak végre. Fontos szerepet kap ebben a kérdésben a videokártya - felelős azért, hogy képes legyen a kiválasztott játékot játszani, kényelmesen nézni egy filmet speciális effektusokkal, dolgozni grafikával és elvégezni a grafikus adatok feldolgozásával kapcsolatos egyéb feladatokat. Úgy döntöttünk, hogy elmondjuk olvasóinknak a videokártyák célját és típusait, valamint a választás módját.

Mi az a videokártya?

A videokártya a számítógép / laptop fontos eleme, amely felelős a grafikák feldolgozásáért és előkészítéséért a képernyőn való megjelenítéshez.

A videokártyák asztali számítógépekkel, laptopokkal, set-top boxokkal (Xbox, PlayStation), valamint okostelefonokkal és táblagépekkel vannak felszerelve. A videokártyának gyakran talál más nevet - "videoadapter", "grafikus processzor (GPU)", "video-gyorsító", "grafikus chip" és hasonlók.

Sima játékmenet, grafikus és videoszerkesztőkkel való munka, videoszerkesztés - mindez felelős a videokártyáért. Minél jobb a grafikus adapter, annál gyorsabban feldolgozza és megjeleníti a képet. Ha nem csak a hírek elolvasását, a levelezés használatát és a szöveges dokumentumok kezelését tervezi, azt tanácsoljuk, hogy ne spóroljon a video chipen, mert a játékokhoz és a grafikus alkalmazásokban való munkavégzéshez felső grafikus adapterre van szüksége.

Ma videokártyákat vásárolhat:

  • NVIDIA - GeForce videokártyák;
  • AMD - Radeon grafikus kártyák.

Más videokártya-gyártók a fenti márkák chipjeit használják.

Videokártya vásárlása mellett meg kell értenie, hogy milyen célokra van szükség - rendes vagy 3D grafikával dolgozni. A fejlett grafikus chipeknek 3D gyorsulása van.

A grafika a következő:

  • Kétdimenziós (2D) - lapos képek, például Word, Excel, Chrome és más alapvető programok. Az integrált videokártya alkalmas egyszerű programok használatára, de képességei nem elegendőek az Adobe Photoshop, a Movie Maker és más erőteljesebb programok és játékok számára.
  • Háromdimenziós (3D) - háromdimenziós képek. Azok a játékosok, akik szeretnek 3D-s játékokat játszani, jobb, ha high-end vagy dual video chipet vásárolnak. Ez utóbbi 2 azonos GPU-ból áll, amelyeket interfészek kötnek össze: Scalable Link Interface (SLI) - NVIDIA grafikus kártyákhoz; Crossfire - ATI kártyákhoz.

A videokártyák használatának igénye a tervező stúdiókban merül fel, ahol 3D-grafikával dolgoznak, illetve erős szoftvereket használnak.

A videokártya nyílásokon keresztül csatlakozik:

  • A PCI elavult szabvány, alacsony sebesség jellemzi, nem felel meg a modern video chipek követelményeinek. Megtalálható a régebbi számítógépes modellekben.
  • Az AGP gyorsabb, mint a PCI, de elavultnak is tekinthető.
  • A PCI-Express egy modern csatlakozási szabvány, amelyet a modern számítógépek használnak. Ma a PCI-E bővítőhelyeknek több változata létezik, rendszeresen fejlesztik, és hamarosan új számítógépekre is telepítik.

Hogyan válasszunk videokártyát?

A játék- és grafikus alkalmazásokhoz videokártya szükséges. Ha kizárólag számítógépet vagy laptopot használ munkához, webes szörfözéshez, tévésorozatok nézéséhez, akkor egy meglehetősen gyakori integrált videokártya (beépítve a processzorba). Ha játékot, fényképek feldolgozását, videók szerkesztését tervezi, akkor külön (kivehető) videokártyára van szüksége.

A video chip képességei a jellemzőktől függnek:

  • a memória mennyisége és típusa;
  • videomemória busz szélessége;
  • videomemória busz frekvenciája.

Javasoljuk, hogy az egyes jellemzőket külön-külön vegyék figyelembe, hogy teljes mértékben megértsék a videokártya kiválasztásának kérdését.

A memória mennyisége és típusa

A memória az a hely, ahol ideiglenes térképadatokat tárolnak, megabájtban mérve. De a memória mennyisége nem döntő tényező, amely befolyásolja a teljesítményt. A legjelentősebbek a számítógép / laptop frekvenciája és a videomemória busz bitrátája.

Ma létező memóriatípusok: DDR, DDR2, DDR3, DDR5, GDDR3 és GDDR5. A GDDR5 memóriatípusú kártyák jobb sávszélességgel és kiváló energiával rendelkeznek (minél nagyobb a szám, annál jobb a teljesítmény).

Videomemória busz szélessége

Ezt az értéket bitben mérjük. A videocsip (DDR-DDR5) memória típusától függetlenül a busz szélessége lehet - 64, 128, 256 vagy több bit. Minél nagyobb az érték, annál több adatot fog tudni fogadni és fogadni a busz időegységenként.

 

Asztali nézet