Elektro Guru

A mobil zenei eszközök, például MP3-lejátszók, okostelefonok és táblagépek növekedése többnyire jobb volt. A mai audiofil dalok ezreit képes eltartani a zsebében, és csak néhány érintéssel megérintheti őket az érintőképernyőn.

Ha azonban komolyan gondolja a zenét, csalódhat a mobilkészülék által kezelt hangminőségben - különösen, ha csúcskategóriás fejhallgatókkal van párosítva. A megoldás az, hogy a mobil eszközt párosítani kell egy fejhallgató-erősítővel - egy kicsi eszközzel, amely jelentősen javíthatja a hallgatási örömöt.

Mi az erősítő?

Biztos vagyok benne, hogy hallottad már az erősítő kifejezést , de lehet, hogy soha nem kellett volna tudnod róla. Csak a kiváló minőségű hangbeállításokkal dolgozó audiofilek aggódnak rendszeresen ilyen részletek miatt.

Az erősítő természetesen rövid az erősítőhöz, és a név pontosan leírja, hogy mit csinál az erősítő. Az erősítő növeli a hangforrás teljesítményét, így megfelelően vezérelhet egy nagyobb és hangosabb eszközt. A házimozik néha erősítőt használnak a nagy hangszórók táplálásához (általában a vevőkészülékben), és a zenekaroknak óhatatlanul erősítőkre van szükségük a hatalmas koncerthangszórók bekapcsolásához.

A fejhallgató-erősítő egyszerűen ugyanannak a koncepciónak egy kisebb változata. A legkisebbek aligha a szilárdtest alapú merevlemez méretei, míg a legnagyobbak a CD-ROM meghajtó méreteihez hasonlóak, de mindnek ugyanaz a célja.

Miért lenne szükséged rá?

A koncerterősítők és a fejhallgató közötti kapcsolat nem nyilvánvaló. Gondolhatja, hogy a fejhallgatót könnyű táplálni, és ez igaz más audió eszközökhöz képest. Az okostelefon (vagy MP3-lejátszó vagy táblagép) azonban rendkívül kicsi, és gondos energiagazdálkodást igényel. Ez azt jelenti, hogy egyes mobileszközök nem biztosítják az energiát az élvonalbeli technológia meghajtásához.

A fejhallgató lényegében olyan hangszórókból áll, amelyek úgy illeszkednek, hogy illeszkedjenek a fejedbe és kényelmesen a füled fölé. Mint minden hangszórónak, nekik is szükségük van egy 3,5 mm-es audio csatlakozó által biztosított energiára (ebben a helyzetben). Ha a csatlakozó által biztosított energia nem elegendő a hangszórók teljes irányításához, furcsán csendesek, és úgy érzi, hogy a hiányzik a tapasztalat, például az erős basszus. A fejhallgató ugyanis a legtöbb elektronikával ellentétben nem kapcsol ki, ha nem kap elég áramot. Dolgoznak - de nem olyan jól, mint tudnának.

A fejhallgató vezérléséhez szükséges teljesítmény impedanciájából levezethető. Egy nagy impedanciájú készlethez (például a Sennheiser HD800 névleges értéke 300 Ohm) nagyobb feszültségre van szükség egy adott térfogat előállításához, mint egy alacsony impedanciájúhoz (például a Denon AHD-2000 névleges teljesítménye 25 Ohm). Valószínűleg előnyeit élvezheti a fejhallgató-erősítő, ha a fejhallgató névleges értéke meghaladja a 32 ohmot, de valószínűleg nem lesz szüksége erősítőre, ha nem 100 ohmos vagy annál nagyobb eszközt használ.

Azonban a füled legyen a végső bíró. Azok, amelyek nem olyan hangosak, mint szeretnéd, szinte biztosan nem kapnak annyi erőt, mint kellene. Ha nem biztos benne, próbálkozzon ugyanazzal a házimozi-vevővel vagy más erőteljes hangforrással, hogy javuljon-e a hangerő.

Vegye figyelembe azt is, hogy ez az egész történet csak a fejhallgatókra vonatkozik. A fülbe helyezett fejhallgatók, más néven fejhallgatók, másképp működnek, és sokkal kevesebb energiát igényelnek, ezért nincs szükség erősítőre, hogy maximálisan kihozzák őket.

Mi a helyzet a minőséggel?

Az erősítő javíthatja a hallgatási élmény minőségét, de ez nem garantált, és nagyon nehéz lehet megkülönböztetni egy fejhallgató-erősítőt és egy olyan okostelefont, amely már elegendő energiát biztosít a készülék vezérléséhez. Az iPhone 5 és más népszerű okostelefonok tesztjei azt mutatják, hogy a hordozható eszközök jól működnek a dedikált erősítőhöz képest - nem jobbak , de a legválogatottabb audiofilek kivételével mindenki számára elég jóak.

Valószínűleg csak akkor találkozik problémával, ha az eszköz kimeneti ellenállása túl magas a fejhallgató impedanciájához képest. Általában a kimeneti impedanciája az eszköz nem haladhatja meg a 1/8 th az impedancia a fejhallgató csatlakoztatva. Sajnos ennek az aránynak a meghatározása nehéz lehet, mert az okostelefon- és táblagépgyártók többsége nem akadályozza készülékeinek hangkimenetét. Ha rendelkezésre áll, támaszkodjon audiofil felülvizsgálatokra.

Szükségem van erősítőkre?

A legtöbb fejhallgatót nem kell megerősíteni, ha iPhone-nal vagy más hordozható eszközzel használják. Céltudatos; a múltban a fejhallgató impedanciája átlagosan magasabb volt, mint ma. A gyártók úgy alakították át a fejhallgató felépítését, hogy okosan működjenek a mobil hardverekkel.

Azonban, ha úgy találja, hogy még mindig szüksége van egy erősítőre (érdemes például Sennhesier HD800 készülékét repülőgépen használni), akkor válasszon valamit, amely vékony, de erős. Olyan erősítőre kell törekednie, amely legalább 500 millivita teljesítményt és ugyanolyan alacsony kimeneti impedanciát (lehetőleg néhány ohm vagy kevesebb) képes biztosítani.

A FiiO E12 népszerű példa. 850 mW teljesítményű és akár hat órán át üzemelő beépített akkumulátorral ez a 129 dolláros erősítő gyakorlatilag a piac bármely fejhallgatóját képes ellátni, és 1 ohm alatti kimeneti kimenettel büszkélkedhet, de még mindig elfér a zsebében. Ez remek választás az audiofilek számára.

Alternatív megoldásként használhat valami kisebbet és könnyebbet is, például a FiiO E11-et. Ennek az eszköznek a teljesítménye csak legfeljebb 300 mW, így a legjobb fejhallgatóval nem közlekedik teljesen, de középosztálybeli audiofilek számára nagyszerű.

Következtetés

Az erősítők megértése kissé nehéz, de valószínűleg ez nem olyan feladat, amelyet át kell élnie. Ha a fejhallgató szinte túl hangos ahhoz, hogy ellenálljon a maximális hangerőnek, akkor nem lesz erősítőprobléma. Csak akkor kell aggódnia a megvásárlása miatt, ha van nagy impedanciájú audiofilje.

Asztali nézet