Elektro Guru

A tévéstechnika az elmúlt években fejlődött, ezért ha frissít, akkor megzavarhatja a modern tévés vásárlási élmény. OLED-et vagy QLED-et fog kapni ? LED vagy LCD? És milyen streaming alkalmazásokra van szüksége?

A tévék nemcsak a kép teljesítményét emelték. A legkisebb, legolcsóbb modellek kivételével az összes felbontása legalább 4K. Vannak vadonatúj fejcsomagolási technikák is, mint például a HDR, az OLED és a QLED. A képernyő méretével, a tévékészülékkel, a bemenetek számával és a "van-e Netflix ?" Kérdésével kapcsolatos alapvető kérdések mellett .

Ijesztő, mi? A megfelelő TV kiválasztásához és annak megkönnyítésére, hogy kevésbé lehengerlő legyen, átfogó TV vásárlási útmutatót készítettünk. Azért van, hogy segítsen Önnek és sokkal kevésbé fájdalmas legyen az élmény. Akár néhány ezer, akár több tízezer koronát kell elköltenie, mi segítünk Önnek a megfelelő tévé kiválasztásában.

A megfelelő televízió kiválasztása, 4K vagy sem 4K?

Ez elsőre homályosnak tűnhet, de valóban egy 4K-s TV-készüléket választasz egy Full HD készülék mellett?

A nagyobb felbontást - négyszer nagyobbat, mint a Full HD - jóval gyorsabban fogadták el, mint az 1080p-t. Vicces, ha csak gondolkodik hat-hét évvel ezelőtt, a 4K nem kevésbé újonnan rögzített, mint a cronut.

Annak ellenére, hogy meglehetősen fillérekbe kerülhet (főleg, ha nagyobb képernyőméretet szeretne), a 4K-s televíziók manapság nagyon olcsók és általánosak. Valójában most nehezebb, mint gondolnád, HD TV-ket találni eladó.

A HD felbontásnak csak kisebb képernyőméreteknél kell lennie - 20 és 40 hüvelyk között, vagy a kivételesen szűkös költségvetés eléréséhez.

Akkor 8K?

2020 lehet, hogy a 8K tévék "elindulnak", most, hogy számos modell elérhető néhány TV-márkától, ésszerűbb, 55 hüvelykes méretben, és nem felháborító árakon.

A Samsung az elmúlt években vezető szerepet töltött be a 8K-díjak terén, és 2020-ra nem kevesebb, mint nyolc új 8K-s tévét dobott piacra, ugyanolyan áron, mint a legjobb 4K-tévék. A vállalat régebbi 8K modelljei, a Q900R és Q950R továbbra is kaphatók.

De vegyél még egy 8K-s tévét is? Nos, lenyűgözött minket a tavalyi 8K Samsung tévék, lenyűgözött a 8K demo klipek és azok feljavító 4K tartalma.

Kipróbáltuk a Sony KD-85ZG9-et is, amely új mércét állított fel a 8K TV teljesítményéhez, ragyogó 8K képet készített beépített tartalommal, és kiváló munkát végzett a nagyításban is. Természetesen az újabb 8K-s eszközök 8K-s bemutatói az elmúlt hónapokban még lenyűgözőbbek voltak.

Nyilvánvaló, hogy a 8K-s tartalom hiánya ésszerű módon rövid távon elrugaszkodhat néhány embert, valamint a kompatibilis HDMI 2.1 bemenetek hiánya (bár a Samsung szerint a tulajdonosok számára új HDMI 2.1-vel felszerelt One Connect Box-ot kap, amikor elérhetővé válik ). A Sony azt állítja, hogy 8K TV-jének csatlakozói megfelelnek a HDMI 2.1 specifikációnak, és egyszerűen csak teljes tanúsítással kell rendelkezniük.

Új 8K-s eszközök

Nem lesz probléma a 2020-as 8K-s tévékkel, de amíg kézbe nem vesszük őket (ujjaink keresztbe teszünk, hamarosan itt vagyunk), a zsűri kijön, ha érdemes a legjobb 4K-s tévék között vásárolni. Az agresszívebb árképzésnek legalább a javukra kell válnia.

Ha korai alkalmazóvá akar válni, akkor a plusz oldal az, hogy Ön élen jár a tévéstechnikában, de jelentős költségekkel és kis kockázattal jár, főleg, hogy a 8K még mindig gyerekcipőben jár. A várakozás és látás stratégia valószínűleg még mindig a legésszerűbb a legtöbb ember számára ... egyelőre. De lehet, hogy nem ezt mondjuk az év végén!

A megfelelő TV kiválasztása: Mit szólnál a HDR-hez?

High Dynamic Range (HDR) az a TV-szó, amely folyamatosan zümmög és általában kéz a kézben jár a 4K TV-vel.

Alapvetően: minél magasabb a dinamikatartomány (fényerő és színek), annál valósághűbb a kép. A HDR nagyobb finomságot és mélységet biztosít a színátmenetekben, valamint erősebb kontrasztot biztosít.

Különböző típusú HDR létezik, és ha különböző TV-márkák támogatják a különböző változatokat, ez egy aknamező lehet, amely megpróbálja megtalálni a legjobb megoldást. Magyarázzuk el.

HDR10 vs Dolby Vision - melyik a jobb?

Kezdjük a HDR10-gyel - ez a standard HDR formátum, amely minden HDR-kompatibilis tartalomban megtalálható, a 4K Blu-ray lemezektől a Netflix és az Amazon programokig. Ha 4K HDR TV-t vásárol, a HDR10 abszolút minimum lesz.

Aztán ott van a Dolby Vision. A HDR10-től eltérően, amely a HDR értékeket jelenetenként jeleníti meg (azaz amikor a fényképezőgép új jelenetre vág), a Dolby Vision HDR képkockánként alkalmazza ezeket a képinformációkat (metaadatoknak hívják). A HDR ezen dinamikus formája, megfelelő kivitelezésével, javíthatja a szokásos HDR10 prezentációt.

A HDR10 + a Dolby Vision rivális formátuma. A Samsung készítette, és dinamikus metaadatokat is használ, de bár a Dolby Vision licencelt, a HDR10 + egy ingyenes, nyílt formátum, amelyet minden vállalat saját belátása szerint terjeszthet.

A Dolby Vision kiválasztott LG, Sony, Panasonic, Philips és B&O TV-ken található, míg a Samsung feladta saját HDR10 + készülékét. A Panasonic és a Philips nemrégiben elkezdte támogatni a Dolby Vision és a HDR10 + készülékeket is.

Rengeteg Dolby Vision tartalom érhető el jelenleg a legjobb Netflix filmekben, a Disney +, az Apple TV + és a 4K Blu-ray lemezeken.

A HDR10 + tartalom viszonylag ritka, és főleg az Amazon Prime Video-on érhető el. Számos nagy filmes stúdió azonban regisztrálta magát a formátum használatára, és elkezdtük látni a 4K HDR10 + lemezeket is színpadra lépni, mint például a Bohemian Rhapsody, A háziállatok titkos élete 2 és a Godzilla: A szörnyek királya.

Végül a HLG (Hybrid Log Gamma) egy HDR formátum, amelyet kifejezetten az Egyesült Királyság BBC és a japán NHK sugárzott. Az összes nagy televíziós márka - a Samsung, a Sony, az LG, a Panasonic és a Philips - 2018 óta elfogadta támogatását 4K tévésorozataik többségében.

Tehát az új vásárlóknak biztosnak kell lenniük abban, hogy amikor rendszeres 4K HDR adások érkeznek, például a BBC-től és az Egyesült Királyságból származó Sky-ból, akkor nem maradnak ki.

Milyen csatlakozásokra van szükségem a megfelelő TV kiválasztásához?

A csatlakozások nem különböznek annyira a tévékészülékektől, mint korábban, a legtöbb sportban legalább három (gyakran négy) HDMI bemenet található - elegendő például egy Blu-ray lejátszóhoz, digitális dobozhoz, játékkonzolhoz és média streamerhez.

A 4K TV-k legalább egy HDMI porttal rendelkeznek, amely 2.0 és HDCP 2.2 tanúsítvánnyal rendelkezik a beépített 4K és HDR tartalmak számára, de ellenőrizzük a kompatibilitást, ha több 4K forrás csatlakoztatását tervezi.

HDMI 2.1 a TV-specifikációkba is behatol, sokkal nagyobb sávszélességet biztosítva (például 4K / 120fps és 8K / 60fps dinamikus HDR átvitelt tesz lehetővé) és az eARC támogatást. Csak az LG 2019-es készülékei voltak hivatalosan HDMI 2.1 tanúsítvánnyal, de más márkák számos modellje elkezdte a HDMI 2.1 funkciók hozzáadását a HDMI 2.0 csatlakozóihoz, és ez a legtöbb 2020-as 8K (és néhány 2020 4K) TV része lesz. A HDMI 2.1-et jelenleg nem tekintjük feltétlenül szükséges specifikációnak, de vigyázzon rá, ha a jövőbeli védelem további elemét akarja.

Tervezi, hogy a tévé hangerejét egy hangsávval vagy hangbázissal növeli? Csatlakoztatnia kell a TV HDMI ARC (Audio Return Channel) bemenetéhez - ez az audio jelet közvetlenül a TV-ből viszi a soundbarba. Alternatív megoldásként ellenőrizze, hogy a TV-készülék rendelkezik-e optikai digitális vagy analóg kimenettel a csatlakozáshoz.

Míg egyes tévéknek összetett bemenete van, a legtöbb - még a költségvetés végén is - felhagyott a régebbi kapcsolatokkal, például a SCART-val. Tehát azoknak, akik ragaszkodnak például a régi videokazettákhoz, tisztában kell lenniük ezzel.

Milyen típusú képernyő: OLED, QLED vagy LCD?

Az LCD-tévék, amelyekhez általában fehér LED-ekből álló háttérvilágítás szükséges, hogy képet jelenítsenek meg az LCD-panelen, különféle méretű képernyőkben kaphatók, részben a technológia alacsony gyártási költségei miatt, megfizethető áron.

Az OLED TV (Organic Light-Emitting Diode) egy olyan paneltechnológia, amely önkibocsátó részecskéket használ - így nincs szükség háttérvilágításra. Ez lehetővé teszi, hogy az OLED tévék hihetetlenül vékonyak legyenek, miközben lenyűgöző koromsötét, erős kontrasztot és fantasztikus látószöget kínálnak. Az LG, a Sony, a Panasonic és a Philips a legfontosabb márkák, amelyek OLED tévékkel rendelkeznek. Összességében elmondható, hogy ezeknek a márkáknak a OLED tévéi kiválóak voltak, az LG közepes méretű OLED tévéi az elmúlt évek abszolút kedvenceink.

A QLED (Quantum-dot Light-Emitting Diode) azonban a Samsung válasza az OLED-re. A QLED TV LCD TV, de kvantum bevonattal rendelkezik a háttérvilágítás felett. De a jelenlegi QLED-ben található kvantumpontok (kis félvezető részecskék) nem bocsátják ki a saját fényüket. Tehát a QLED TV-k, mint a hagyományos LCD-képernyők, a háttérvilágítástól függenek. A QLED TV előnyei? Általában ragyogó, élénk színeket kap, ráadásul világos, éles és élesen részletes képeket. A Samsung QLED-je az évek során egyre jobb lett, az OLED TV jó alternatívájaként létezik, és tavaly mit tett a Hi-Fi? Díjak.

Széles vagy teljesen megvilágított háttérvilágítás a megfelelő TV kiválasztásához?

Ha LCD TV-t választ, a LED háttérvilágítás kétféle változatban érhető el: élvilágítással vagy közvetlen háttérvilágítással.

Előbbi a leggyakoribb és legolcsóbb előállítani. A tévék élét a képernyő közepére szegélyezett és felé néző LED-ek "világítják meg", amelyek fényt terjesztenek a képernyőn. Az előny? Vékonyabb tévék. A hátrány? Gyakran ellentmondásos a kontraszt, a képek széle világosabb, mint a középpont.

Alternatív megoldásként lehet közvetlen háttérvilágítás (vagy „teljes tömb”), amely a LED-es lámpákat egyenletesen helyezi el a teljes képernyő mögött.

Elméletileg a teljes közvetlen háttérvilágítás általában javítja a helyi tompulást, azaz. kontrasztszabályozás: egyidejűleg sötét marad a kép sötét részei és a világosabb részek világosak. Hátránya, hogy ez a módszer általában valamivel vastagabb tévét jelent.

 

Asztali nézet